Kenmu Restorasyonu

Yamanaka’da İmparator Go-Daigo

Savaşlar bitmiş, kamikazenin yardımıyla da olsa düşman püskürtülmüştü. Normal şartlar altında bu zaferin, ülkeyi yönetmekte olan Kamakura shōgunluğuna büyük saygınlık getirmesi ve otoritesini daha da güçlendirmesi gerekirken sonrasında meydana gelen olaylar durumun tam aski yönde geliştiğini gösteriyordu. Güçlenmek bir kenara, shōgunluk kısa süre içinde hızla güç kaybetmeye başladı. Savaşta kahramanlık gösteren samurayları yeterince ödüllendiremeyen ve üstüne savunma harcamaları nedeniyle düştüğü ekonomik sıkıntıdan kurtulmak adına halkın üzerindeki vergi yükünü arttıran bakufu, Minamoto no Yoritomo‘nun kazandığı saygı ve güveni yitirmeye başladı. Üstelik Yoritomo tarafından vilayetlere atanan shugo ve jitō denen memurlar, bu durumdan faydalanarak giderek güç kazanmaya başladılar. Bu memurların görevleri temelde asayişi koruma, arazi gelirlerini kontrol etme ve saray tarafından atanan kokushi isimli müfettişlere yardımcı olmakla sınırlıydı. Pratikte gücünü kılıçtan alan samuray sınıfının etkinlik alanını genişleten hamleleri karşısında asilzade kökenli kokushi sınıfının manevra alanı oldukça azdı. Buna bir de asillerin saraydan ayrılmadan yetkilerini vekiller yoluyla kullanmaya, dolayısıyla da yerel şartlara yabancı kalmaya eğilimli olmaları da eklenince askeri müfettişler giderek daha güçlü bir yerel hiyerarşinin tepesine oturarak bir tür özerk valiye dönüşmeye başladılar. Öyle ki bu valiler şahsi ordularıyla Hōjō ailesine kafa tutabilecek kadar güçlenmek üzereydiler. Yuan saldırılarının ardından gelen belirsizlik ortamında kendilerine yeni yükselme alanları yaratma arayışındaki bu valiler, bekledikleri fırsatı İmparator Go-Daigo‘nun tahta çıkmasıyla yakalayacaklardı.

İmparator Go-Daigo

30 yaşında tahta çıkan İmparator Go-Daigo, imparatorluk makamının uzun bir süredir Kamakura shōgunluğunun ve onun arkasındaki Hōjō shikkenlerinin kuklası hâline gelmiş sembolik bir makam olduğunun farkındaydı. Asuka döneminde Taika Reformları ile başlayıp Nara döneminde Taihō Yasaları ile yerleştirilmeye çalışılan imparator merkezli siyasi düzen artık silik bir hatıradan ibaretti. Samuraylar siyasi kontrolü çoktan ele geçirmiş, başkent Heian‘daki sarayın bütçesi de dahil olmak üzere ülkedeki her türlü gelirin kontrolünü üstlenmişlerdi. İmparator Go-Daigo bu gidişatı tersine çevirerek eskisi gibi gücü kendi elinde toplamanın mümkün olduğuna inanıyordu. Oysa buna benzer bir girişim olan Jōkyū Savaşı‘nda, shōgunluğa karşı isyan başlatan İmparator Go-Toba yenilgiye uğratılmıştı. Yine de önünde başarısızlıkla sonuçlanan böyle bir örnek olmasına  rağmen, Go-Daigo davasında kararlıydı. 1324 yılında gizlice başlattığı Shōchū hareketi shōgunluğun gizli polis örgütü Rokuhara Tandai tarafından fark edilerek engellendi ve İmparator Go-Daigo’nun yakınlarından Hino Suketomo infaz edildi. Fakat bu komplonun şahsı ile ilgisi görülmediğinden imparator hakkında herhangi bir yaptırım uygulanmadı. Bu olay üzerine planlarını ertelemek zorunda kalan imparator, perde arkasında shōgunluk karşıtı bir cephe oluşturma çalışmalarına devam etti. 1331’de hazırlıkların tamamlanmasına az bir süre kala yakın adamlarından Yoshida Sadafusa‘nın ihanetine uğrayarak Kasagiyama kalesine kaçmak zorunda kaldı. Ancak kale shōgunluk ordusu tarafından kısa sürede ele geçirildi ve Go-Daigo tahttan indirilip tıpkı Go-Toba gibi Oki‘ye sürgün edildi.

Ashikaga Takauji

1333 yılında dostu Nawa Nagatoshi‘nin yardımıyla Oki adasından kaçan Go-Daigo, Genkō Olayı olarak adlandırılan bu vakada Hōki‘deki Funagami‘de, oğlu Moriyoshi Nara’nın kuzeyindeki Yoshino‘da ve sadık hizmetkarı Kusunoki Masashige Heian’ın güneyindeki Kawachi‘de ordularını toplayarak savaşa hazırlandılar. Shōgunluğun üzerlerine gönderdiği orduların başında ise Ashikaga Takauji ve Nitta Yoshisada isimli iki general vardı. İmparatorluk ordularının shōgunluk ordularına karşı direnişi başarılı oldu. Kuşatmaların uzaması ve kayıpların çoğalması asker ve komutanlar arasındaki huzursuzluğun artmasına ve nihayet bahsi geçen iki shōgunluk generalinin taraf değiştirerek imparatorluğun saflarına geçmesine sebep oldu. Ardından Go-Daigo’nun tüm ülkedeki yerel valilere Kamakura shōgunluğunun yok edilmesini talep ettiği bir emir yollaması, zaten savaştan ve Hōjō klanının oligarşisinden bıkmış valilerin kuşatmaları kaldırarak yeni planlar yapmalarına yol açmıştı. Aralarında o an için daha güçlü görünen general Nitta, komutasına verilen shōgunluk ordusunu önce başkent Heian’a, sonra da doğrudan shōgunluğun merkezi olan Kamakura’ya yönlendirmiş ve takip eden günlerde Hōjō klanını tamamen ortadan kaldıracak büyük bir saldırı başlattı. Böylelikle kendi ordusunun hedefi hâline gelen shōgunluk fazla dayanamadan yıkıldı ve Kamakura shōgunluğundan sonra kurulan Ashikaga Shōgunluğu‘na ek olarak Kenmu Restorasyonu adı verilen dönem de başlayarak İmparator Go-Daigo ülkenin gerçek hükümdarı olmayı başardı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s